- Intel Core i5 3.20 GHz processor delivers reliable quad-core performance for seamless video playback, casual gaming, and adaptive multitasking
- 16 GB of memory powers immersive gaming with fast load times, fluid frame rates, and seamless handling of resource-intensive titles
- 256 GB SSD enables quick resume from suspension and keeps active programs responsive with fast read and write speeds
- Desktop Computer offers easy internal access for hardware upgrades, allowing users to expand memory, storage, or graphics capabilities with minimal effort
- Windows 10 Pro OS supports Snap Assist and virtual desktops plus enterprise tools like BitLocker and Remote Desktop for secure multitasking
- Small Form Factor form factor enables efficient workspace utilization and seamless integration
- DVD-reader lets you play HD movies and access archived media content directly on your desktop without needing an external drive
- Gigabit Ethernet offers up to 10x faster data transfer than standard Ethernet for high-speed server and network c
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Joy Systems |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-6500 |
| Processor Generation | 6th Gen |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 3.20 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | DVD-Reader |
| Optical Media Supported | DVD-ROM |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 8 |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English (US) |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Small Form Factor |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | Joy Systems, Inc |
| Product Condition | Refurbished |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Monitor Included | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





