The Dell Latitude 7420 Refurbished Notebook PC is designed to look good while performing on the go. It features a fast Intel Core i7-1185G7 3.0GHz processor and 32GB of DDR4 RAM to produce your work and entertainment smoothly and seamlessly.
A quick 512GB solid state drive is also included so you can manage all your files and data quick and easily. This laptop comes with a 14 inch Full HD touchscreen Display, which ensures clear displays for all applications. Get the Dell Latitude 7420 Refurbished Notebook PC with the new full verison of Windows 11 right now! Dell USB-C Dock WD15 with AC Adapter included.
- The Intel Core i7 3 GHz processor delivers lightning-fast speeds and peak performance, making it ideal for handling the most demanding tasks and games with ease
- The 14" 1920 x 1080 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With 32 GB of memory, users can effortlessly run multiple programs simultaneously, guaranteeing smooth and seamless execution for enhanced productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Joy Systems |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-1185G7 |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 3 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Maximum Supported System Memo | 32 GB |
| Standard Memory | 32 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Installed Slot Memory | 32 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | Serial ATA |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Headphone/Microphone Combo Po | Yes |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Type | Physical Keyboard |
| Keyboard | Yes |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | Joy Systems, Inc |
| Product Condition | Refurbished |

