Find the ultimate office and multimedia tool by purchasing the DELL Latitude 5420 Rugged Recertified Notebook PC. Powered by the reliable Intel Quad Core i5-8350U 1.7GHz processor, this heavy-duty unit helps you handle daily workloads with utmost efficiency.
It is packed with 16GB of DDR4 memory for smoother operation and multitasking. Save and handle numerous digital data as it comes with a fast 256GB solid state drive. Watch your favorite videos or pictures in high-quality through its 14 inch Full HD display. With a built-in webcam it ensures you never miss a meeting or be able to contact friends in family while you're on the go. 4G LTE functionality is also enabled on this device. This product has been recertified by the number one Microsoft Authorized Refurbisher in the world. Enjoy the quality and craftsmanship that has been accomplished in preparing this product. US based tech support is also part of our commitment to excellence. Get your DELL Latitude 5420 Rugged recertified Notebook PC with Windows 11 Pro today!
- The Intel Core i5 1.70 GHz processor provides exceptional performance, immersive multimedia experiences, and swift program loading, ensuring a seamless and efficient computing experience
- The 14" 1920 x 1080 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With 16 GB of memory, users can effortlessly run multiple programs simultaneously, guaranteeing smooth and seamless execution for enhanced productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Joy Systems |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-8350U |
| Processor Generation | 8th Gen |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 1.70 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Maximum Supported System Memo | 32 GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Included Charger Power | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Cellular Data Connectivity Te | LTE |
| Wireless LAN | Yes |
| WWAN Supported | Yes |
| Cellular Generation | 4G |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.1 Gen 1 Type- | 3 |
| Number of USB 3.1 Gen 2 Type- | 1 |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Rugged | Yes |
| Manufacturer | Joy Systems, Inc |
| Product Condition | Refurbished |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |





