Built to withstand continuous use, the Recertified Latitude 5420 Laptop PC from Dell is powered by the Intel Core i5-1135G7 2.4GHz processor greatly enhancing the system's multitasking operations so you can gain more productivity and run required applications easily.
It is packed with 16GB of DDR4 memory and a massive 256GB solid state drive for smoother operation and multitasking. The full HD 14-inch display is perfect for both work and play. Also it runs on the new Windows 11 Pro operating system for improved performance. Easily pre-configure and deploy this device for your business with the autopilot feature. This product has been Recertified by the number one Microsoft Authorized Refurbisher in the world. Enjoy the quality and craftsmanship that has been accomplished in preparing this product. US based tech support is also part of our commitment to excellence. Order the Recertified Dell Latitude 5420 Laptop PC right now!
- The Intel Core i5 2.40 GHz processor provides exceptional performance, immersive multimedia experiences, and swift program loading, ensuring a seamless and efficient computing experience
- The 14" 1920 x 1080 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With 16 GB of memory, you can run as many programs as you want while experiencing seamless execution
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Joy Systems |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-1135G7 |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Maximum Supported System Memo | 64 GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Included Charger Power | 65 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | Joy Systems, Inc |
| Product Condition | Refurbished |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |









