The Dell Latitude 5410 Recertified Notebook PC is designed to look good while performing on the go. It features a fast Intel Core i7-10810U 1.1GHz processor and 8GB of DDR4 memory to produce your work and entertainment smoothly and seamlessly.
The 14-inch Full HD display is perfect for both work and play. The 256GB M.2 NVMe solid state drive accomodates all of your important files and data. Windows 11 Pro operating system is the ideal choice for staying up to date with security updates. This product has been Recertified by the number one Microsoft Authorized Refurbisher in the world. Enjoy the quality and craftsmanship that has been accomplished in preparing this product. US based tech support is also part of our commitment to excellence. Buy this Dell Latitude 5410 Recertified Laptop today!
- The Intel Core i7 1.10 GHz processor delivers lightning-fast speeds and peak performance, making it ideal for handling the most demanding tasks and games with ease
- The 14" 1920 x 1080 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- 8 GB memory is ready to run powerful programs with efficient multitasking, allowing seamless transitions between tasks
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Joy Systems |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-10810U |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 1.10 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Maximum Supported System Memo | 64 GB |
| Standard Memory | 8 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Installed Slot Memory | 8 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Included Charger Power | 65 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.1 Gen 2 Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.1 Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | Joy Systems, Inc |
| Product Condition | Refurbished |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |



