The Jabra PC Cord enables you to connect your QD headset to an Apple MacBook Pro or Air. This cord extends the normal usage of a desk phone headset to other devices used for customer calls.
The Jabra PC cord has a 3.5 mm jack for Plug and Play connectivity. It is compatible with all QD variants of the Jabra Biz 1500, 2300 and 2400 II Series.
- Provides robust audio support for consistent playback, combining durability with superior signal transmission for optimal results
- Mini-phone and quick disconnect connectors offer flexible connectivity, supporting seamless integration with various devices and setups
- Plug & Play feature ensures dependable operation and improved usability, delivering consistent performance for everyday connectivity needs
- With Quick Disconnect Audio connector, it is compatible with the MacBook Pro, offering a secure link for efficient operation
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Jabra |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 1.97" |
| Shipping Width | 1.97" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.28 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Jabra |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Type | Mini-phone/Quick Disconnect |
| Connector Type on First End | Mini-phone Audio - Male |
| Connector on First End Details | 1 x Mini-phone Audio - Male |
| Connector Type on Second End | Quick Disconnect Audio |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.