The next-generation professional headset to unleash hybrid productivity
- Designed for maximum comfort with Jabra Air Comfort technology
- Silence your surroundings with Active Noise Cancellation (ANC)
- Work-anywhere professionalism, with noisecancelling microphone technology
- Optimized sound for professional and personal use
- Fast plug-and-play and dual connectivity Certified for leading virtual meeting platforms
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- On-ear earpiece design offers comfortable listening for longer durations without discomfort
- These supra-aural Evolve2 offer the comfort of portability without compromising audio quality
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- MEMS Technology microphone technology enables reliable voice transfer for clear, uninterrupted conversations
- Enjoy the best of both worlds with the Wired/Wireless connectivity option for flexible usage
- Perfect for Audio/Visual Labs, Assisted Listening Systems, and other setups with a mono jack for non-stereo use
- Bluetooth wireless technology offers reliable connectivity and maximum convenience
- Pair and play effortlessly with your Bluetooth 50 featuring a wireless range of 98.4 ft
- USB Type C host interface offers dependable connectivity for consistent and secure performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Jabra |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| Bluetooth Profiles | SPP |
| Wireless Operating Distance | 98.4 ft |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Mono |
| Noise Canceling | Yes |
| Active Noise Canceling (ANC) | Yes |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Driver Size | 1.10" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Jabra |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type A |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5.58 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Microsoft Teams Certification | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











