Engineered to keep you productive. Lightweight, portable, reliable, comfortable.
- Enhanced lightweight comfort
- Great audio with 28mm speaker
- 2-microphone call technology
- Busylight visible from all angles
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- On-ear earpiece design offers comfortable listening for longer durations without discomfort
- These supra-aural Evolve2 30 SE offer the comfort of portability without compromising audio quality
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- MEMS Technology microphone technology guarantees consistent performance for clear communication
- Use these mono sound headset for tape recordings or Skype calls with clear voice quality
- USB Type C host interface offers dependable connectivity for consistent and secure performance
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 20 Hz20 kHz for accurate sound reproduction
- Unified Communication feature designed for your convenience, making usage simple and hassle-free
- Voice Call application/usage enhances interactivity with improved efficiency, delivering convenience and reliability for everyday scenarios
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Jabra |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Number of Microphones | 2 |
| Sound Mode | Mono |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Electret Condenser |
| Driver Size | 1.10" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Jabra |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type A |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 4.92 ft |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









