On ear headset includes a comfortable leatherette ear pad design with a foam inlay, 2.15 meter Cable Length, 40mm drivers, and a noise cancelling boom mic. Its 3.5mm connector plugs into an included USB C controller, which keeps volume, calling, and mute buttons close at hand during digital calls. Otherwise, you can connect directly to your compatible device with the 3.5mm jack.
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Over-the-head earpiece design provides a comfortable and secure fit for long listening sessions
- These supra-aural Evolve 30 II offer the comfort of portability without compromising audio quality
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Electret condenser microphone technology ensures clear, natural voice capture for smooth conversations
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- USB Type A host interface offers dependable connectivity for consistent and secure performance
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 20 Hz20 kHz for accurate sound reproduction
- Flexible feature for improved reliability, ensuring consistent performance
- Voice Call application/usage ensures reliable operation with consistent results, offering maximum usability and efficiency across tasks
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Jabra |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Uni-directional |
| Driver Size | 1.10" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Jabra |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 6.89 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Zoom Certification | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





