Engineered to be the world's most powerful professional wireless headsets.
- Industry-leading wireless performance. Better customer connections.
- Crystal-clear calls. Enhance the customer experience.
- More talk time, less interruptions. Increase productivity
- Delivers exceptional sound clarity with consistent performance for an enhanced audio experience
- Hear music from your favorite musicians with these earbuds design earset for immersive sound
- In-ear earphones designed for comfort and portability, ideal for everyday listening needs
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Earset usage
- Electret condenser microphone technology ensures clear, natural voice capture for smooth conversations
- Use these mono sound earset for tape recordings or Skype calls with clear voice quality
- Bluetooth/DECT wireless technology offers reliable connectivity and maximum convenience
- Bluetooth/DECT wireless technology keeps you connected wirelessly with ease
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 40 Hz16 kHz for immersive sound quality
- Call/Answer/End earpiece control for faster, reliable operation and better navigation for an effortless user experience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Jabra |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Fast Charging | Yes |
| Charging Method | Charging Stand |
| Charging Interface | USB Type-C |
| Battery Talk Time | 9 Hour |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Maximum Battery Recharge Time | 1.5 Hour |
| Fast Charging Time | 30 Minute |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 |
| Wireless Operating Distance | 328.1 ft |
| Wireless Technology | Bluetooth/DECT |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Mono |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Earpiece Controls | Volume |
| Maximum Frequency Response | 16 kHz |
| Minimum Frequency Response | 40 Hz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Driver Size | 0.51" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | In-ear |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Jabra |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Zoom Certification | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
| Packing | Box |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Batteries Required | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















