This compact multi-port dock is ideal for office application, featuring everything from the essential two HDMI™ outputs, USB™ ports, Gigabit Ethernet, SD™/microSD™ card reader, Audio Jack and an upgraded Power Delivery 3.1 specification. It comes with a mount for saving-space vertical placement and gives you the ability to connect your MacBook® or other USB-C® compatible laptops to a 4K monitor or TV.
With USB™ Power Delivery 3.1 it'll take you to a new flexible power application, you'll be able to charge your laptop and power your peripherals with a single USB-C® power adapter even if your laptop only has one USB-C® port. The top of the dock functions as a wireless charging pad that supports up to 15W fast charging. Access a wired network through the Gigabit Ethernet port for a fast and stable network connection. It is also equipped with a cable storage compartment which ensures an easy connection regardless of your USB-C® port's location.
Through a single USB-C® (Thunderbolt™ 3, 4, and USB4® compatible) host cable, this compact adapter provides all the essential connectivity you need to create a workstation virtually anywhere!
Versatile 12-in-1 expansion, excellent companion for office
Easily add dual 4K display, extend your display area and maximize product
Integrates a wireless charger compatible with iPhone® MagSafe®, charge smart devices conveniently with up to 15W power
Exclusive PD 3.1 Power distribution technology ensures optimal PD 3.1 power utilization, even when used with computers supporting only PD 3.0
Supports a super-fast Gigabit network. Ensures a stable and dependable internet connection
Two USB™ 10Gbps and two USB™ 5Gbps ports for transferring data at ultra-high speeds and connect various peripherals
A built-in cable organizer for easy cable management
Includes a holder for vertical use, freeing up desk space for enhanced efficiency
Universal Compatibility
Support Windows® 11/10, macOS® 13/12/11, or later
Using with a PD 3.1 140W or higher charger is recommended for optimal performance
- Supports dual 4K HDMI™ (4K@60Hz + 4K@30 Hz)
- Supports Power Delivery 3.1 140W power in
- Two USB™ 10Gbps and two USB™ 5Gbps ports for connecting peripherals
- Built-in magnetic wireless charger provides up to 15W fast wireless charging. Compatible with iPhone® MagSafe®, Samsung® S23/S22/S21, Google™ Pixel™ 5/6/7, AirPods®, and more. The 15W wireless charging will only work when a USB-C® 60W or above power adapter is connected to the dock.
- Reliable network connectivity via the Gigabit Ethernet
- Cable storage compartment
- Security lock
| Brand | |
|---|---|
| Brand | j5create |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Mode Supported | 4K @ 60Hz |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Charging Capability | Yes |
| Power Source Type | Power Adapter |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Power Delivery | 140W |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 3 |
| USB Type-A | Yes |
| Number of USB Type-A Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Headphone/Microphone Combo Po | Yes |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported | microSD |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Manufacturer | j5create |
| Brand Compatibility | |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 2.28 ft |



















