This iStore USB-C to Lightning Cable is an essential accessory for the latest-generation of Apple USB-C / Lightning products. Durable and reliable, this 3.3ft (1m) cable also meets Apple's MFI certification standard.
- 3.3ft (1m) sync and charging USB-C to Lightning cable
- For use with USB-C computer or USB-C power adaptor
- Compatible with USB-C devices
- MFI certified
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Targus Group International |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 4.84" |
| Shipping Width | 0.80" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.44 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Targus Group International |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 3.28 ft |
| Cable Type | Lightning/USB-C |
| Connector Type on First End | Lightning - Male |
| Connector on First End Details | 1 x Lightning - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | USB Type C - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| MFI | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

