This USB-C to USB-C Charge and Sync Cable allows you to quickly and safely charge your USB-C device as well as sync your photos, music and data to your existing USB-C enabled device at speeds up to 480Mbps.
- USB-C to dual USB-C ports
- Compatible with USB-C devices
- Stream audio while charging your smartphone, tablet, or other USB-C devices
- Both USB-C ports support charging or listening
- Supports Power Delivery for compatible devices
- Technical Specifications: Input Rating (when connected to a power adapter) - Total (PD 3.0) 20.0V/3.0A, 60W (Max) Total (QC 2.0) 9.0/2A(Max) - Output Rating of Type-C: 5V/3A, 9V/3A, 12V/3A, 15V/3A, 20V/3A (Max) - USB-C Data Transmission (when connected to a USB--C device) - USB 2.0 with max 480Mbps Data transmission - Thunderbolt 3 host compatible - Two USB-C ports cannot transmit data or charge at the same; one is for charging and the other for data transmission.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Targus Group International |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 4" |
| Shipping Width | 0.75" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.12 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5.31" |
| Cable Type | USB-C |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type C - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB 2.0 Type C - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | USB 2.0 Type C - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

