iS-400R8P offers your server and workstation zero down time with full 400W power redundancy. Active PFC, temperature control fan, hot swappable power modules and load sharing function provide ultimate precision power and safety protection for all electronic equipment. A good start for your mission critical system integrations.
- Minimizes the chance of complete computer shutdown or failure
- Delivers 3.3 V DC to ensure that your device is always ready to use
- With highly efficient supply, the 400 W output power enhances the performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | iStarUSA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Receptacles | 8 x Molex |
| Input Voltage Range | 180 V AC - 264 V AC |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | -12 V DC |
| Input Current | 4 A @ 220V |
| Output Current | 2 A |
| Efficiency | 74% |
| Output Voltage Detail | 5 V DC @ 2 A |
| Power Factor Correction (PFC) | Active |
| Output Power | 400 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Plug-in Module |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Short Circuit |
| MTBF | 100000 Hour |
| Manufacturer | iStarUSA, Inc |
| Number of Fans | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.