The DD-Fan80 industrial ball bearing fan cools system down with high efficiency and high MTBF for long lasting operation. For system that produces more heat, extra cooling ensures longer system life and better performance.
- Up to 3200 rpm fan speed and heavy-duty shroud ensure safe and effective cooling
- Features ball bearing for higher heat endurance and reduced noise emissions
| Brand | |
|---|---|
| Brand | iStarUSA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Diameter | 3.15" |
| Fan Depth | 0.98" |
| Fan Width | 3.15" |
| Fan Height | 3.15" |
| General Features | |
|---|---|
| Fan Location | Side |
| Manufacturer | iStarUSA, Inc |
| Fan Bearing Type | Ball Bearing |
| Fan Speed (Max) | 3200 rpm |
| Number of Fans | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.