- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Listen to your favorite music with this over-the-head design headset for clear, balanced audio
- Circumaural design provides superior comfort and effective noise isolation for focused listening
- Enjoy the best of both worlds with the Wired/Wireless connectivity option for flexible usage
- Immerse yourself in rich stereo sound with this headset
- Stay connected seamlessly with a wireless range of 32.8 ft for flexible use
- Get rid of tangles and enjoy your music with these wireless Bluetooth headset
- Mini-phone (3.5mm) host interface provides reliable data transfer for enhanced speed and stability
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 20 Hz20 kHz for accurate sound reproduction
- 6 Hour maximum battery run time keeps you unwired, letting you use your headset longer without interruptions
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Supersonic |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Battery Cells | 1 |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Charging Method | Cable |
| Battery Capacity | 200 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Maximum Battery Recharge Time | 2 Hour |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.1 |
| Wireless Operating Distance | 32.8 ft |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Integrated Microphone | Yes |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Impedance | 32 Ohm |
| Driver Size | 1.57" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Battery Weight | 0.19 oz |
| Form Factor | Circumaural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Rose Gold |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Supersonic, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Gift Box |
IQ Sound High Performance Wireless Headphones with FM Radio and Mic - Stereo - Mini-phone (3.5mm) - Wired/Wireless - Bluetooth - 32.8 ft - 32 Ohm - 20 Hz to 20 kHz - Over-the-head - Binaural - Circumaural - Rose Gold
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









