Wireless HDMI
IOGEAR's Wireless HDMI Transmitter (GWHDSTXB) is the perfect companion for the Wireless 5x2 HD Matrix's receiver (GWHDMS52) and the Wireless HDMI Transmitter and Receiver Kit (GWHD11); sending uncompressed Full HD 1080p from your laptop, computer, game console and or other HDMI device. It adds an additional HDMI device to your existing Wireless 5x2 HD Matrix set up. Add up to a total of 3 Wireless HDMI Transmiters to one (1) GWHDMS52 set up.
The simplified Wireless Transmitter does not require any drivers or software, just plug it into the HDMI port of your HDMI device and you are sending wireless audio/video up to 30ft from the Wireless 5x2 HD Matrix receiver.
Wireless PC to TV
Take advantage of your large screen HDTV and send your computer's screen wirelessly for all your internet browsing, favorite video sites, shopping, reviewing and sharing of your photos and videos.
Wireless Gaming
With less than 1ms latency you can set your computer or game console up for wireless gaming! The Wireless HDMI Transmitter does not require a line-of-sight placement enabling a quick, simple, and flexible wireless audio/video solution.
IOGEAR's Wireless HDMI Transmitter (GWHDSTXB) is the perfect companion for the Wireless 5x2 HD Matrix's receiver (GWHDMS52) and the Wireless HDMI Transmitter and Receiver Kit (GWHD11); sending uncompressed Full HD 1080p from your laptop, computer, game console and or other HDMI device. It adds an additional HDMI device to your existing Wireless 5x2 HD Matrix set up. Add up to a total of 3 Wireless HDMI Transmiters to one (1) GWHDMS52 set up.
The simplified Wireless Transmitter does not require any drivers or software, just plug it into the HDMI port of your HDMI device and you are sending wireless audio/video up to 30ft from the Wireless 5x2 HD Matrix receiver.
Wireless PC to TV
Take advantage of your large screen HDTV and send your computer's screen wirelessly for all your internet browsing, favorite video sites, shopping, reviewing and sharing of your photos and videos.
Wireless Gaming
With less than 1ms latency you can set your computer or game console up for wireless gaming! The Wireless HDMI Transmitter does not require a line-of-sight placement enabling a quick, simple, and flexible wireless audio/video solution.
- Based on WHDI™ Technology - Low latency < 1ms; great for wireless gaming
- No software or driver installation needed
- Wireless 5.1 channel digital audio
- Video resolutions: 480p, 720p, 1080i and 1080p
- Send content from a laptop, game console, Blu-ray player, set-top box, DVR or cable box with HDMI output
- Wireless video transmitter for the IOGEAR GWHDMS52 and GWHD1
- Wireless uncompressed Full HD 1080p audio/video streaming with 3D support up to 30ft
| Brand | |
|---|---|
| Brand | IOGEAR |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | Full HD |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Connectivity Technology | Wireless |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 0.81 oz |
| Transmitter Depth | 1.19" |
| Transmitter Height | 0.66" |
| Transmitter Width | 3.25" |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Operating Distance | 30 ft |
| Manufacturer | IOGEAR, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

