| Brand | |
|---|---|
| Brand | IOGEAR |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | 4K |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 4 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Receiver Width | 2.70" |
| Receiver Weight (Approximate) | 12 oz |
| Receiver Height | 0.87" |
| Receiver Depth | 3.50" |
| Transmitter Depth | 3.50" |
| Transmitter Weight (Approximate) | 12 oz |
| Transmitter Height | 0.87" |
| Transmitter Width | 2.70" |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Operating Distance | 229.66 ft |
| Manufacturer | IOGEAR, Inc |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5e , Category 6 , Category 6a |
IOGEAR 4K HDMI Console Extender w/ Keyboard and Mouse Support - 229.66 ft Range - 2 x Network (RJ-45) - 4 x USB - 1 x HDMI In - 2 x HDMI Out - 4K - 3840 x 2160 - Category 5e, Category 6a, Category 6 - Digital Signage System, Conference Room, Keyboard, Mouse, Monitor, Home Theater, Retail, Presentation System, Educational Facilities, Classroom, Computer
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



