Layer 3 switch with dynamic IP routing, a massive 850 W PoE power budget and six 10G Uplinks | L3 Switch for Next-Level Switching
The Intellinet Network Solutions 54-Port L3 Fully Managed PoE+ Switch with 48 Gigabit Ethernet Ports and 6 SFP+ Uplinks provides excellent network management and communication to fit your mix of devices, existing media and speed requirements. It features 48 x 10/100/1000 Mbps PoE+-capable ports, an available power budget of 850 W, six 10G/1G-capable SFP+ ports, a switching capacity of 216 Gbps, and a range of great Layer 2 and Layer 3 features. Its dynamic IP routing solution includes OSPF, RIP and VRRP, which makes it ideal for enterprise networks. It offers convenient configuration via a Web browser (among others) and is Domotz-compatible for easy cloud management.
Layer 2, Layer 2+, Layer 3 Lite and Layer 3 explained
This Layer 3 switch gives you the most feature-rich options, but what separates it from the other types? The main difference between Layer 2 and Layer 3 switches is the routing function. An L2 switch only operates on MAC addresses, not on IP addresses or anything on higher layers, while an L3 switch can do all that plus static and dynamic routing. Consequently, a Layer 3 switch has a MAC address table and an IP routing table, handling communication within a VLAN and between different VLANs. A compromise between both are L2+ switches (also known as Layer 3 Lite) that only support static routing. Besides routing packets, Layer 3 switches also have functions that require understanding the IP address information of the data entering the switch, such as assigning VLAN traffic based on IP address instead of manually configuring a port.
Power over Ethernet 802.3at
Supporting the IEEE 802.3at protocol, this switch is designed to inject up to 30 watts of power per port*. IEEE802.3af or IEEE802.3at compliant devices attached to the switch require no additional power, which eliminates the time and expense of electrical rewiring and minimizes the unsightly clutter of power supplies and adapters on ceilings and walls. Any mix of PoE and non-PoE devices is supported, and thanks to its short circuit, overload and high-voltage protection function, your equipment is well-protected. For devices that are not 802.3at/af compliant (legacy wireless access points or network cameras), we suggest the use of an Intellinet Network Solutions PoE/PoE+ Splitter.
10 Gigabit Ethernet (IEEE 802.3ae)
Equipped with six 10G SFP+ open slots, this switch is the ideal solution for cost-sensitive organizations considering 10 Gigabit Ethernet. With 10G technology going mainstream and becoming ever more popular, the need for additional bandwidth is more urgent than ever, even in smaller networks. Whether you wish to connect servers, network-attached-storage units or NVRs at 10 Gbps, or simply connect to another gigabit switch without using LACP techniques, 10G provides the solution. If you are not quite ready for 10G, this switch's SFP slots accept standard 1G SFP transceiver modules until the time is right for you to make the change.
Complete IPv6 Support
IPv6 management and SMB features like MLD Snooping, SSH, ACL, WRR and RADIUS authentication help you enter the IPv6 era at the lowest cost, without upgrading your hardware.
- Effectively reduces downtime with improved network performance
- Cascade to other network devices through the uplink port to expand your local area network
- Features 48 networking ports to establish large network
- Can work as layer 3 routing for scalable network design
- Rack mounting enables you to organize wires & secure cables for professional installation
- Management capability allows maximum efficiency and with unrestricted control
- Gigabit Ethernet port for ultra-fast network speeds
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
| Brand | |
|---|---|
| Brand | IC INTRACOM |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PoE Budget | 850 W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | AC |
| Power Consumption | 900 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 10GBase-X |
| Layer Supported | 3 |
| Data Link Protocols | HTTPS |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 48 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Uplink Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Frequency | 60 Hz |
| MTBF | 90000 Hour |
| Manufacturer | IC INTRACOM |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 6 |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of SFP+ Slots | 6 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 6 x 10 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |















