Desktop 5-Port PoE Switch - Supports 10/100/1000 Mbps, Power over Ethernet 802.3at
The 5-Port Gigabit Ethernet PoE+ Switch from Intellinet Network Solutions passes both data and electrical power to a number of PoE-compatible devices via standard Cat5e or Cat6 network cables. Equipped with five Gigabit Ethernet ports - four of which are high-power PoE+ PSE ports - this switch can power wireless LAN access points and bridges, VoIP phones, IP video cameras and more while delivering network speeds up to 1000 Mbps.
High-power PoE+ with output up to 30 watts
This switch supports the IEEE 802.3at protocol and can inject up to 30 watts of power per port. IEEE802.3af- or IEEE802.3at-compliant devices attached to the switch require no additional power, which eliminates the time and expense of electrical rewiring and minimizes the unsightly clutter caused by power supplies and adapters in awkward places such as ceilings and walls. Any mix of PoE and non-PoE devices is supported, and thanks to its short circuit, overload and high-voltage protection function, your equipment is well-protected.
- Effectively reduces downtime with improved network performance
- Lets you conveniently connect different networks to enable improved flexibility to your infrastructure
- Quickly and easily set up a wired network with 5 networking ports
- With leading Layer 2 support, experience enhanced convenience, secure business operations, and a borderless network experience
- The desktop installation makes it ideal for deployments outside the wiring closet
- Management capability allows maximum efficiency and with unrestricted control
- Up to 10x faster than standard Ethernet server connectivity while providing high-performance uplinks
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
| Brand | |
|---|---|
| Brand | IC INTRACOM |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PoE Budget | 62 W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Power Consumption | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 1000Base-T |
| Layer Supported | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 5 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Uplink Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | IC INTRACOM |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 1 x Gigabit Ethernet Uplink |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |