INTEL® XEON® PROCESSORS
Do more with your cloud computing, real-time analytics, processing for your mission-critical business, and big data insights. Improve data center efficiency and reliability to handle any workload.
- The Socket LGA-4677 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Intel Xeon 3.50 GHz processor offers great stability when you are dealing with 3D rendering software or playing games. Integrated ECC-memory reduces the chance of critical system crashes.
- Deca-core (10 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 26.25 MB of L3 cache to boost the instruction processing and system performance
- Processor with 3.50 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Intel vPro Technology | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 20 |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Clock Speed | 3.50 GHz |
| Overclocking Speed | 4.60 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| L3 Cache | 26.25 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 4.80 GHz |
| Security | |
|---|---|
| Intel Trusted Execution Techn | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 165.2°F (74°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

