INTEL® XEON® PROCESSORS
- Processor consumes less power to offer maximum productivity with added usability
- Intel Xeon processor offers great stability when you are dealing with 3D rendering software or playing games. Integrated ECC-memory reduces the chance of critical system crashes.
- Octa-core (8 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 22.50 MB of L3 cache to boost the instruction processing and system performance
- Processor with 3.10 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Intel vPro Technology | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 16 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Clock Speed | 3.10 GHz |
| Overclocking Speed | 4.50 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| L3 Cache | 22.50 MB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 158°F (70°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

