INTEL® XEON® PROCESSORS
- The Socket LGA-4677 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Intel Xeon processor offers brilliant performance for video editing, gaming, server hosting, and rendering
- Hexa-core (6 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- Its 15 MB of L3 cache is good enough to carry routine data and process them in a flash giving you fast and smooth performance
- Processor with 3 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Intel vPro Technology | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 12 |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Clock Speed | 3 GHz |
| Overclocking Speed | 4.40 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| L3 Cache | 15 MB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 147.2°F (64°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

