Intel® Xeon® Processors ?
Optimized performance, scale and efficiency across a broad range of data center, edge and workstation workloads. Elevate business productivity with the consistent open Intel® architecture you know and trust.
- The Socket LGA-4677 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Xeon W product line processor for better reliability and ensure maximum productivity
- 10 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power
- Tetradeca-core (14 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 28 MB L2 + 33.75 MB L3 cache memory offers great system performance and avoids interruptions while executing complex and critical tasks
- Processor with 3.30 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Intel vPro Technology | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 28 |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Clock Speed | 3.30 GHz |
| Overclocking Speed | 4.80 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| L3 Cache | 33.75 MB |
| L2 Cache | 28 MB |
| Process Technology | 10 nm |
| Direct Media Interface | 16 GT/s |
| Thermal Design Power | 210 W |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Standard Supported | DDR5-4800/PC5-38400 |
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 4.80 GHz |
| Security | |
|---|---|
| Intel Trusted Execution Techn | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 167°F (75°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

