Uncompromising Performance for Expert Workstation Users
Built for advanced workstation professionals, Intel® Xeon® W-3300 processors offer uncompromised performance, expanded platform capabilities, and enterprise-grade security and reliability in a single-socket solution.
- Processor consumes less power to offer maximum productivity with added usability
- Xeon W product line processor for better reliability and ensure maximum productivity
- 10 nm enables improved performance per watt and micro architecture makes it power-efficient
- Dotriaconta-core (32 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 48 MB of L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
- Processor with 2.70 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 64 |
| Processor Core | Dotriaconta-core (32 Core) |
| Clock Speed | 2.70 GHz |
| Overclocking Speed | 4 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4189 |
| L3 Cache | 48 MB |
| Process Technology | 10 nm |
| Thermal Design Power | 270 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 170.6°F (77°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

