Uncompromising Performance for Expert Workstation Users
Built for advanced workstation professionals, Intel® Xeon® W-3300 processors offer uncompromised performance, expanded platform capabilities, and enterprise-grade security and reliability in a single-socket solution.
- The processor features Socket LGA-4189 socket for installation on the PCB
- Xeon W product line processor for your convenience and optimal usage
- 10 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power
- Hexadeca-core (16 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 24 MB of L3 cache offers supreme performance for computation intensive apps
- Processor with 3.40 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 32 |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Clock Speed | 3.40 GHz |
| Overclocking Speed | 4 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4189 |
| L3 Cache | 24 MB |
| Process Technology | 10 nm |
| Thermal Design Power | 250 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 154.4°F (68°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

