Uncompromising Performance for Expert Workstation Users
Built for advanced workstation professionals, Intel® Xeon® W-3300 processors offer uncompromised performance, expanded platform capabilities, and enterprise-grade security and reliability in a single-socket solution.
- The processor features Socket LGA-4189 socket for installation on the PCB
- Xeon W product line processor for better reliability and ensure maximum productivity
- 10 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power
- Dodeca-core (12 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- 21 MB of L3 cache offers supreme performance for computation intensive apps
- Processor with 3.50 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 24 |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Clock Speed | 3.50 GHz |
| Overclocking Speed | 3.90 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4189 |
| L3 Cache | 21 MB |
| Process Technology | 10 nm |
| Thermal Design Power | 220 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 154.4°F (68°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

