Intel® Xeon® W Processors
Intel® Xeon® W processors are designed for a wide range of creative professionals. Platforms featuring Intel® Xeon® W processors are the ultimate professional creator platforms, delivering outstanding performance, security, and reliability along with expanded platform capabilities for VFX, 3D rendering, complex 3D CAD, and AI development & edge deployments.
- The Socket LGA-1200 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Xeon W product line processor for better usability and increased efficiency
- 14 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power
- Octa-core (8 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 16 MB of L3 cache rapidly retrieves the most used data available to improve system performance
- Processor with 2.80 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
- 3 monitors supported to ensure maximum usability and reliable processing
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 16 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Clock Speed | 2.80 GHz |
| Overclocking Speed | 5.20 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1200 |
| L3 Cache | 16 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| Thermal Design Power | 80 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | UHD Graphics P750 |
| Number of Monitors Supported | 3 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

