UNCOMPROMISING PERFORMANCE FOR EXPERT WORKSTATION USERS
Built for advanced workstation professionals, Intel® Xeon® W-3300 processors offer uncompromised performance, expanded platform capabilities, and enterprise-grade security and reliability in a single-socket solution.
These processors are built for next-gen professional applications with heavily threaded, I/O-intensive workloads across artificial intelligence (AI) architecture, engineering, construction (AEC), and media and entertainment (M&E). With new processor core architecture to transform efficiency and advanced technologies to support data integrity, Intel® Xeon® W-3300 processors are equipped to deliver uncompromising workstation performance.
- Processor is versatile, reliable, and offers convenient usage with high speed
- Xeon W product line processor for your convenience and optimal usage
- 10 nm enables improved performance per watt and micro architecture makes it power-efficient
- Octatriaconta-core (38 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 57 MB of L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
- Processor with 2.50 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 76 |
| Processor Core | Octatriaconta-core (38 Core) |
| Clock Speed | 2.50 GHz |
| Overclocking Speed | 4 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4189 |
| L3 Cache | 57 MB |
| Process Technology | 10 nm |
| Thermal Design Power | 270 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 176°F (80°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |

