UNCOMPROMISING PERFORMANCE FOR EXPERT WORKSTATION USERS
Built for advanced workstation professionals, Intel® Xeon® W-3300 processors offer uncompromised performance, expanded platform capabilities, and enterprise-grade security and reliability in a single-socket solution.
These processors are built for next-gen professional applications with heavily threaded, I/O-intensive workloads across artificial intelligence (AI) architecture, engineering, construction (AEC), and media and entertainment (M&E). With new processor core architecture to transform efficiency and advanced technologies to support data integrity, Intel® Xeon® W-3300 processors are equipped to deliver uncompromising workstation performance.
- The processor features Socket LGA-4189 socket for installation on the PCB
- Xeon W product line processor for better usability and increased efficiency
- 10 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power
- Tetracosa-core (24 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- 36 MB of L3 cache memory offers great system performance and avoids interruptions while executing complex and critical tasks
- Processor with 3 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 48 |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Clock Speed | 3 GHz |
| Overclocking Speed | 4 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4189 |
| L3 Cache | 36 MB |
| Process Technology | 10 nm |
| Thermal Design Power | 250 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 163.4°F (73°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |

