- The processor features Socket LGA-1200 socket for installation on the PCB
- Intel Xeon processor offers great stability when you are dealing with 3D rendering software or playing games. Integrated ECC-memory reduces the chance of critical system crashes.
- 14 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power
- Deca-core (10 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- Its 20 MB of L3 cache is good enough to carry routine data and process them in a flash giving you fast and smooth performance
- Processor with 3.50 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
- 3 monitors supported to ensure maximum productivity with added feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 20 |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Clock Speed | 3.50 GHz |
| Overclocking Speed | 4.80 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1200 |
| L3 Cache | 20 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| Thermal Design Power | 95 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 630 |
| Number of Monitors Supported | 3 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

