Intel® Xeon® Silver Processors
Intel® Xeon® Silver processors deliver essential performance, improved memory speed, and power efficiency. Hardware-enhanced performance required for entry data center computes, network, and storage.
- Processor is versatile, reliable, and offers convenient usage with high speed
- Xeon Silver product line processor for better reliability and ensure maximum productivity
- Hexadeca-core (16 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 5th Gen processor generation offer more threads, higher clocks, thus giving an optimal and faster system performance
- 30 MB of L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
- Processor with 2 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 5th Gen |
| Processor Threads | 32 |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Clock Speed | 2 GHz |
| Overclocking Speed | 3.40 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| L3 Cache | 30 MB |
| Thermal Design Power | 150 W |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 4.40 GHz |
| Security | |
|---|---|
| Intel Trusted Execution Techn | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 194°F (90°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

