Intel® Xeon® Silver Processor
Intel® Xeon® Silver processors deliver essential performance, improved memory speed, low latency, and power efficiency. They offer the hardware-enhanced performance required for entry-level data center compute, network, and storage.
- The processor features Socket LGA-4677 socket for installation on the PCB
- Xeon Silver product line processor for your convenience and optimal usage
- Dodeca-core (12 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 5th Gen processor generation deliver extraordinary performance upgrades for enhanced productivity and stunning entertainment
- 30 MB of L3 cache memory offers great system performance and avoids interruptions while executing complex and critical tasks
- Processor with 2.40 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 5th Gen |
| Processor Threads | 24 |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Clock Speed | 2.40 GHz |
| Overclocking Speed | 4.10 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| L3 Cache | 30 MB |
| Thermal Design Power | 150 W |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 4.40 GHz |
| Security | |
|---|---|
| Intel Trusted Execution Techn | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 215.6°F (102°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

