Intel® Xeon® Silver Processors
- The processor features Socket LGA-4677 socket for installation on the PCB
- Xeon Silver product line processor for better reliability and ensure maximum productivity
- Icosa-core (20 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 4th Gen processor generation offer more threads, higher clocks, thus giving an optimal and faster system performance
- 37.50 MB of L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
- Processor with 2 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Processor Threads | 40 |
| Processor Core | Icosa-core (20 Core) |
| Clock Speed | 2 GHz |
| Overclocking Speed | 3.90 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| L3 Cache | 37.50 MB |
| Thermal Design Power | 165 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 201.2°F (94°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

