Intel® Xeon® Silver Processors
- The processor features Socket LGA-4677 socket for installation on the PCB
- Xeon Silver product line processor for better usability and increased efficiency
- Deca-core (10 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- 4th Gen processor generation offer more threads, higher clocks, thus giving an optimal and faster system performance
- 26.25 MB of L3 cache offers supreme performance for computation intensive apps
- Processor with 2.70 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Processor Threads | 20 |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Clock Speed | 2.70 GHz |
| Overclocking Speed | 4 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| L3 Cache | 26.25 MB |
| Thermal Design Power | 150 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

