Intel® Xeon® Silver Processors
Intel® Xeon® Silver 4300 processors deliver essential performance, improved memory speed, and power efficiency, advanced security technologies, and built-in workload acceleration. Hardware-enhanced performance required for entry data center computes, network, and storage.
- The Socket LGA-4189 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Xeon Silver product line processor for better reliability and ensure maximum productivity
- 10 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power
- Icosa-core (20 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 3rd Gen processor generation deliver extraordinary performance upgrades for enhanced productivity and stunning entertainment
- 30 MB of L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
- Processor with 2.30 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 3rd Gen |
| Processor Threads | 40 |
| Processor Core | Icosa-core (20 Core) |
| Clock Speed | 2.30 GHz |
| Overclocking Speed | 3.40 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4189 |
| L3 Cache | 30 MB |
| Process Technology | 10 nm |
| Thermal Design Power | 150 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 183.2°F (84°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

