Intel® Xeon® Silver Processors
Intel® Xeon® Silver 4300 processors deliver essential performance, improved memory speed, and power efficiency, advanced security technologies, and built-in workload acceleration. Hardware-enhanced performance required for entry data center computes, network, and storage.
- The processor features Socket LGA-4189 socket for installation on the PCB
- Xeon Silver product line processor for your convenience and optimal usage
- 10 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power
- Hexadeca-core (16 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 3rd Gen processor generation offer more threads, higher clocks, thus giving an optimal and faster system performance
- 24 MB of L3 cache to boost the instruction processing and system performance
- Processor with 2.40 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 3rd Gen |
| Processor Threads | 32 |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Clock Speed | 2.40 GHz |
| Overclocking Speed | 3.40 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4189 |
| L3 Cache | 24 MB |
| Process Technology | 10 nm |
| Thermal Design Power | 135 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 186.8°F (86°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

