Intel® Xeon® Silver Processors
Intel® Xeon® Silver processors deliver essential performance, improved memory speed, and power efficiency. Hardware-enhanced performance required for entry data center computes, network, and storage.
- The Socket LGA-4189 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Xeon Silver product line processor for better reliability and ensure maximum productivity
- 10 nm enables improved performance per watt and micro architecture makes it power-efficient
- Octa-core (8 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 3rd Gen processor generation deliver extraordinary performance upgrades for enhanced productivity and stunning entertainment
- Its 12 MB of L3 cache is good enough to carry routine data and process them in a flash giving you fast and smooth performance
- Processor with 2.80 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 3rd Gen |
| Processor Threads | 16 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Clock Speed | 2.80 GHz |
| Overclocking Speed | 3.60 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4189 |
| L3 Cache | 12 MB |
| Process Technology | 10 nm |
| Thermal Design Power | 105 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 168.8°F (76°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

