Intel® Xeon® Silver processors deliver essential performance, improved memory speed, and power efficiency. Hardware-enhanced performance required for entry data center computes, network, and storage.
- The Socket 3647 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Xeon Silver product line processor for your convenience and optimal usage
- 14 nm enables improved performance per watt and micro architecture makes it power-efficient
- Deca-core (10 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 2nd Gen processor generation provides an improved power efficiency with maximum dependability and longevity
- 13.75 MB of L3 cache rapidly retrieves the most used data available to improve system performance
- Processor with 2.40 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Processor Threads | 20 |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Clock Speed | 2.40 GHz |
| Overclocking Speed | 3.20 GHz |
| Processor Socket | Socket 3647 |
| L3 Cache | 13.75 MB |
| L2 Cache | 10 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| Thermal Design Power | 100 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 183.2°F (84°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

