- Processor consumes less power to offer maximum productivity with added usability
- Xeon Platinum product line processor for better usability and increased efficiency
- Tetrahexaconta-core (64 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 5th Gen processor generation provides an improved power efficiency with maximum dependability and longevity
- 320 MB of L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
- Processor with 1.90 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 5th Gen |
| Processor Threads | 128 |
| Processor Core | Tetrahexaconta-core (64 Core) |
| Clock Speed | 1.90 GHz |
| Overclocking Speed | 3.90 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| L3 Cache | 320 MB |
| Thermal Design Power | 350 W |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 5.60 GHz |
| Security | |
|---|---|
| Intel Trusted Execution Techn | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 208.4°F (98°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

