Intel® Xeon® Platinum Processor
2nd Gen Intel® Xeon® Platinum processors are the foundation for secure, agile, hybrid-cloud data centers. With enhanced hardware-based security and exceptional two, four, and eight+ socket processing performance, these processors are built for mission-critical, real-time analytics, machine learning, artificial intelligence and multi-cloud workloads. With trusted, hardware-enhanced data service delivery, this processor family delivers monumental leaps in I/O, memory, storage, and network technologies to harness actionable insights from our increasingly data-fueled world.
- The Socket LGA-4677 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Xeon Platinum product line processor for better reliability and ensure maximum productivity
- Dotriaconta-core (32 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 5th Gen processor generation deliver extraordinary performance upgrades for enhanced productivity and stunning entertainment
- 60 MB of L3 cache memory offers great system performance and avoids interruptions while executing complex and critical tasks
- Processor with 2.80 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 5th Gen |
| Processor Threads | 64 |
| Processor Core | Dotriaconta-core (32 Core) |
| Clock Speed | 2.80 GHz |
| Overclocking Speed | 4.10 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| L3 Cache | 60 MB |
| Thermal Design Power | 300 W |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 5.60 GHz |
| Security | |
|---|---|
| Intel Trusted Execution Techn | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 208.4°F (98°C) |