Intel® Xeon® Platinum Processor
2nd Gen Intel® Xeon® Platinum processors are the foundation for secure, agile, hybrid-cloud data centers. With enhanced hardware-based security and exceptional two, four, and eight+ socket processing performance, these processors are built for mission-critical, real-time analytics, machine learning, artificial intelligence and multi-cloud workloads. With trusted, hardware-enhanced data service delivery, this processor family delivers monumental leaps in I/O, memory, storage, and network technologies to harness actionable insights from our increasingly data-fueled world.
- The processor features Socket LGA-4189 socket for installation on the PCB
- Xeon Platinum product line processor for better usability and increased efficiency
- Tetracosa-core (24 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 3rd Gen processor generation offer more threads, higher clocks, thus giving an optimal and faster system performance
- 33 MB of L3 cache memory offers great system performance and avoids interruptions while executing complex and critical tasks
- Processor with 3 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 3rd Gen |
| Processor Threads | 48 |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Clock Speed | 3 GHz |
| Overclocking Speed | 4.20 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4189 |
| L3 Cache | 33 MB |
| Thermal Design Power | 225 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |