Intel® Xeon® Platinum Processor
2nd Gen Intel® Xeon® Platinum processors are the foundation for secure, agile, hybrid-cloud data centers. With enhanced hardware-based security and exceptional two, four, and eight+ socket processing performance, these processors are built for mission-critical, real-time analytics, machine learning, artificial intelligence and multi-cloud workloads. With trusted, hardware-enhanced data service delivery, this processor family delivers monumental leaps in I/O, memory, storage, and network technologies to harness actionable insights from our increasingly data-fueled world.
- Processor provides dependable and fast execution of tasks with maximum efficiency
- Xeon Platinum product line processor for your convenience and optimal usage
- Octadeca-core (18 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 3rd Gen processor generation provides an improved power efficiency with maximum dependability and longevity
- 24.75 MB of L3 cache to boost the instruction processing and system performance
- Processor with 2.50 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 3rd Gen |
| Processor Threads | 36 |
| Processor Core | Octadeca-core (18 Core) |
| Clock Speed | 2.50 GHz |
| Overclocking Speed | 3.80 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4189 |
| L3 Cache | 24.75 MB |
| Thermal Design Power | 150 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |

