The Xeon processor 7400 series, offers the highest virtualization performance so you can do more with less. With key platform innovations built-in, the Xeon processor 7400 series offers more headroom, reliability, and the highest expandability for large-scale server consolidation. Leading scalable performance with decreased footprint and power demands.
- The Socket PGA-604 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Intel Xeon MP 2.66 GHz processor offers great stability when you are dealing with 3D rendering software or playing games. Integrated ECC-memory reduces the chance of critical system crashes.
- 45 nm design compliments a broad range of applications from consumer products to graphics and office applications to gaming
- Hexa-core (6 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- Processor with 45 nm processor technology for better reliance and usability
- Its 9 MB L2 and 16 MB L3 cache are good enough to carry routine data and process them in a flash giving you fast and smooth performance
- Processor with 2.66 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
- Processor with 1066 MHz bus speed ensures simultaneous movement of data for maximum speed efficiency
- Fan Heatsink cooler type offers incredible cooling performance to ensure maxi
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Technology | Enhanced SpeedStep Technology |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Clock Speed | 2.66 GHz |
| Processor Socket | Socket PGA-604 |
| L3 Cache | 16 MB |
| L2 Cache | 9 MB |
| L1 Cache | 384 KB |
| Process Technology | 45 nm |
| Thermal Design Power | 130 W |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 1.5 V DC |
| General Features | |
|---|---|
| Bus Speed | 1066 MHz |
| Cooler Type | Heatsink |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 147.2°F (64°C) |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

