Intel® Xeon® CPU Max Series
Maximize bandwidth with the Intel® Xeon® CPU Max Series, the only x86-based processor with high-bandwidth memory (HBM). Architected to supercharge the Intel® Xeon® platform with HBM, Intel® Max Series CPUs deliver up to 4.8x better performance compared to competition on real-world workloads, such as modeling, artificial intelligence, deep learning, high performance computing (HPC) and data analytics.
- The processor features Socket LGA-4677 socket for installation on the PCB
- Xeon Max product line processor for better reliability and ensure maximum productivity
- Dotriaconta-core (32 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 75 MB of L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
- Processor with 2.70 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 64 |
| Processor Core | Dotriaconta-core (32 Core) |
| Clock Speed | 2.70 GHz |
| Overclocking Speed | 3.50 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| L3 Cache | 75 MB |
| Thermal Design Power | 350 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 170.6°F (77°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

