Intel® Xeon® Gold Processors
With support for higher memory speeds, enhanced memory capacity, and up-to four-socket scalability, Intel® Xeon® Gold 6300 and 5300 processors deliver improved performance, enhanced memory capabilities, advanced security technologies, and built-in workload acceleration.
These processors are optimized for demanding mainstream data center, cloud compute, and network and storage workloads. With up to four-socket scalability, they are suitable for an expanded range of workloads.
3rd Gen Intel Xeon Scalable Processors Are...
Optimized for cloud, enterprise, HPC, network, security, and IoT workloads with 8 to 40 powerful cores and a wide range of frequency, feature, and power levels.
Infused with Intel Crypto Acceleration, increasing the performance of encryption intensive workloads including SSL web serving, 5G infrastructure, and VPN/ firewalls, while reducing the performance impact of pervasive encryption.
The only data center CPU with built-in AI acceleration, end-to-end data science tools, and an ecosystem of smart solutions.
Engineered for the demands of cloud workloads and to support a wide range of XaaS environments.
Powered by Intel SGX, which protects data and application code while in use from the edge to the data center and multi-tenant public cloud.
- Processor is versatile, reliable, and offers convenient usage with high speed
- Xeon Gold product line processor for better reliability and ensure maximum productivity
- 10 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power
- Tetracosa-core (24 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 3rd Gen processor generation offer more threads, higher clocks, thus giving an optimal and faster system performance
- 36 MB of L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
- Processor with 2.40 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 3rd Gen |
| Processor Threads | 48 |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Clock Speed | 2.40 GHz |
| Overclocking Speed | 3.60 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4189 |
| L3 Cache | 36 MB |
| Process Technology | 10 nm |
| QuickPath Interconnect | 11.20 GT/s |
| Thermal Design Power | 185 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 176°F (80°C) |

