Intel® Xeon® Gold Processors
With support for higher memory speeds, enhanced memory capacity, and up-to four-socket scalability, Intel® Xeon® Gold 6300 and 5300 processors deliver improved performance, enhanced memory capabilities, advanced security technologies, and built-in workload acceleration.
These processors are optimized for demanding mainstream data center, cloud compute, and network and storage workloads. With up to four-socket scalability, they are suitable for an expanded range of workloads.
- The processor features Socket LGA-4189 socket for installation on the PCB
- Xeon Gold product line processor for your convenience and optimal usage
- 10 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power
- Octacosa-core (28 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 3rd Gen processor generation deliver extraordinary performance upgrades for enhanced productivity and stunning entertainment
- 42 MB of L3 cache memory offers great system performance and avoids interruptions while executing complex and critical tasks
- Processor with 2 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 3rd Gen |
| Processor Threads | 56 |
| Processor Core | Octacosa-core (28 Core) |
| Clock Speed | 2 GHz |
| Overclocking Speed | 3.10 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4189 |
| L3 Cache | 42 MB |
| Process Technology | 10 nm |
| QuickPath Interconnect | 11.20 GT/s |
| Thermal Design Power | 205 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 186.8°F (86°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

