Intel® Xeon® Gold Processors
With support for the higher memory speeds, enhanced memory capacity, and four-socket scalability, Intel® Xeon® Gold processors deliver significant improvement in performance, advanced reliability, and hardware-enhanced security. It is optimized for demanding mainstream data center, multi-cloud compute, and network and storage workloads. With up-to four-socket scalability, it is suitable for an expanded range of workloads.
- The Socket P LGA-3647 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Xeon Gold product line processor for better reliability and ensure maximum productivity
- 14 nm enables improved performance per watt and micro architecture makes it power-efficient
- Octa-core (8 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 25 MB of L3 cache offers supreme performance for computation intensive apps
- Processor with 3.90 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 16 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Clock Speed | 3.90 GHz |
| Overclocking Speed | 4.10 GHz |
| Processor Socket | Socket P LGA-3647 |
| L3 Cache | 25 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| Thermal Design Power | 205 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.