Intel® Xeon® Gold Processors
With support for the higher memory speeds, enhanced memory capacity, and four-socket scalability, Intel® Xeon® Gold processors deliver significant improvement in performance, advanced reliability, and hardware-enhanced security. It is optimized for demanding mainstream data center, multi-cloud compute, and network and storage workloads. With up-to four-socket scalability, it is suitable for an expanded range of workloads.
- Processor is versatile, reliable, and offers convenient usage with high speed
- Xeon Gold product line processor for better reliability and ensure maximum productivity
- Hexadeca-core (16 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- 5th Gen processor generation deliver extraordinary performance upgrades for enhanced productivity and stunning entertainment
- 37.50 MB of L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
- Processor with 2.80 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 5th Gen |
| Processor Threads | 32 |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Clock Speed | 2.80 GHz |
| Overclocking Speed | 3.90 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| L3 Cache | 37.50 MB |
| Thermal Design Power | 195 W |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 5.20 GHz |
| Security | |
|---|---|
| Intel Trusted Execution Techn | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 210.2°F (99°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

