- The Socket LGA-4677 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Xeon Gold product line processor for better usability and increased efficiency
- 7 nm process technology provides optimal processing results with added usability
- Octa-core (8 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 5th Gen processor generation offer more threads, higher clocks, thus giving an optimal and faster system performance
- Processor with 3.20 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 5th Gen |
| Processor Threads | 16 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Clock Speed | 3.20 GHz |
| Overclocking Speed | 4.10 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| Process Technology | 7 nm |
| Thermal Design Power | 165 W |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Security | |
|---|---|
| Intel Trusted Execution Techn | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 208.4°F (98°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.